Afro-Amerikan Dansı ‘ Lindy Hop’

Afro-Amerikan Dansı ‘ Lindy Hop’

Çorbada senin de tuzun olsun dediler, ben anlamam yazı yazmaktan dedim.Sen başla bir, gerisi gelir dediler.Biraz zor oldu benim için bilgisayarın başına oturmak ama, başlamak bitirmenin yarısı demişler bir kere. Başlıyoruz o zaman…

Çorba Rehberi’nde herkes doğada yaşadığı tecrübeleri anlatmış. Benim hiç bu tarz deneyimim olmadı. Peki,ne mi yazacağım? Ben size hayatımda başıma gelen en güzel şeyden bahsedeceğim: Lindy Hop!!! Yok yok, hulo hop değil, lolipop hiç değil :)) ( bu kız ne saçmalıyo demeyin, çünkü bunlar gerçekten tecrübeyle sabit olarak arkadaşlarım ve benim bunu anlatırken çok sık karşılaştığımız şeyler).Lindy hop, benim yaklaşık 3,5 yıl önce tanıştığım ve hayatımda kendim için yapmış oldum en güzel şeyin,yani dansın adı:) Nasıl bir şeymiş ki bu lindy hop diyenler için sizi lindy hopla tanıştırayım o zaman…

Lindy hop 1920′li yılların sonunda Harlem, New York’ta bir sokak jazz dans türü olarak ortaya çıkmış Afrika kökenli bir Amerikan dansıdır. Kökleri Charleston, breakaway, texas tommy ve cakewalk gibi diğer siyah Amerikan danslarına dayanan Lindy hop swing müziğiyle birlikte gelişmiştir.

lindy-hop-2

Lindy hop ilk eşli swing dansı olmasının yanı sıra kendinden sonra gelen tüm swing danslarının atasıdır da denebilir. Özellikle 2. dünya savaşı sonrası ortaya çıkan ve swing müziği dışında müziklerle yapılan Boogie Woogie, Rock’n’Roll, Jive, East Coast Swing, West Coast Swing gibi danslar Lindy hop dansının karmaşık olan ritmlerinin sadeleştirilmesi ve kendi müziklerine uyarlanması ile yapılmaya başlanmıştır.

Gelişim sürecinde siyahi dansçılar arasında o yıllarda rağbet gören bazı eşli ve solo dansların hareketleri ve bunların doğaçlamaları ile Avrupai tarzdaki 8 vuruşlu eşli dansların birleştirilmesi en büyük rolleri oynamışlardır. Bu durum yine 8 vuruşlu bir ritmde yapılan en temel figürlerinden biri swing-out’ta da kendisini göstermektedir. Bu figürün kapalı pozisyonunda, avrupa salon danslarında olduğu gibi birbirini bir nebze olsun kucaklar biçimde pozisyonda, açık pozisyonunda ise Afrika kökenli danslarda olduğu gibi doğaçlamaya özgürlük sağlayacak şekilde duruşlardan oluşur.

Lindy hop ismi 20-21 Mayıs 1927’de New York’tan Paris’e Atlas Okyanusu’nu dünya tarihinde ilk kez uçarak geçen Charles Lindhberg’e (nam-ı diğer Lucky Lindy) atfen verilmiştir. Zaten bu dönemde büyük bir üne kavuşan Charles Lindhberg’in ismi bir çok günün modasını

oluşturan şeye verilmiştir. Fakat bu dansın isim babası aynı zamanda Lindy hop’un ilk dansçılarından sayılan Shorty George (Snowden)’dır.

lindi hop-4

Shorty George’un belirttiğine göre Lindy hop’a henüz bir ad takılmadan ve Lindhberg Amerika’dan Avrupa’ya bir nevi hoplamadan çok önceleri bile herkesin ağzında ”Hop” sözcüğü vardır. 17 Haziran 1928 tarihinde o dönemlerde sıkça yapılan dans maratonlarından birinde basın mensupları da yer alır, Shorty George’un yaptığı figürlere dikkat kesilen gazetecilerden biri kendisinin hangi dansı yaptığını sorması üzerine George Snowden çok fazla aldırış etmeden ”We hop like Lindy did” (Lindy gibi hopluyoruz) der. Ertesi gün çıkan manşetleri ”Lindy hop çılgınlığı” başlığı süsler ve böylece isim bulunmuş olur.

lindy-hop-5

İlk başlarda Shorty George, Big Bea, Leroy Stretch Jones, Leon James, Little Bea adlı dansçıların önderliğinde giden Lindy hop bir süre sonra tam sihrini yitirir gibi olmaya başladığı anda ortaya çıkan genç dansçılar yeni bir soluk kazandırmışlardır. Bunların arasında Al Minns, Norma Miller, Russel Williams, Pepsi Bethel, Joe Daniels sayılabilir. Ama Lindy hop tarihi açısından en önemli iki isim Frankie Manning ve Freida Washington’dır. Bu ikili eşli dans tarihindeki ve Lindy hop’un karakteristiği haline gelen ilk akrobatik hava hareketlerini gerçekleştirmiş ve bu konuda çığır açmışlardır.Bunun en güzel örneklerinden birisi olan ve koreografisini Frankie Manning’in yapmış olduğu Hellzapoppin filminden kısa bir video ile şimdilik veda ediyorum,iyi eğlenceler ;))

(Şimdilik dünya tarihinde lindy hop ile ilgili bu kadar bilgi yeterli diyorum ve bu dans ülkemize nasıl geldi,biz nerde dans ediyoruz bir sonraki yazıma bırakıyorum:)

http://youtu.be/YFpU5ypLrKQ

Bir cevap yazın