Benim için kaya tırmanışı..

Benim için kaya tırmanışı..

Benim için kaya tırmanışı..

 

Gezginlerin hikayesi dünyanın oluşumundan bu yana süre gelmektedir. O insanın içindeki keşfetme, yeni yüzler tanıma, öğrenme ve öğretme dürtüsüdür onu dağlara, patikalara, vadilere, ormanlara, çöllere, açık denizlere iten….

Gelin görün ki günümüzde insanoğlunun kendi emeğiyle oluşturduğu suni yaşam ortamlarında insan ruhuna dört duvar hapis ama ruhlarımız her an firarda… Dağ yollarında, bir kaya duvar arayışında…

İnsanın doğası gereği kendisi ile verdiği mücadelede bazıları için insanların kendilerini tanımanın, korkularına ve endişelerine ayna tuttuğu kendine özgü bir spor dağcılık ve kaya tırmanışı.

12

Dağcılık kesinlikle profesyonellik gerektiren, emniyetten ödün verilmemesi gereken, sınırları zorlamanın ötesinde riskleri görebilmek değerlendirmek gerektiren, ve dağda iken dağ size izin verdiği ölçüde ilerleyebileceğiniz bilinci ile teslimiyet gerektiren bir spordur. Profesyonel dağcılık çalışmaları için Türkiye Dağcılık Federasyonu’na sahibiz.

Birde dünyamız da öyle güzel dağlar var ki, zirve yürüyüşü için herhangi bir eğitim, altyapı çalışması, tecrübe gerektirmeyen yüksek irtifa yürüyüşleri ile zirvesine ulaşabiliyorsunuz. Tabi ki de bu kolay olacağı anlamına da gelmiyor. Koşullar, irtifa yükseldikçe atmosferdeki oksijenin incelmesi, her gün sıkı egzersiz yapan bedeniniz, kendi sınırlarınızı zorlamak, kendi kırılma noktalarınızı görmek, her şeyden önemlisi içinizdeki siz ile yalnız kalabildiğiniz özel anlardan biri.

 

Dağcılık, sadece tırmanmak, güzel manzaralar seyretmek, el değmemiş vahşi doğada tecrübeler edinmek değildir. Mücadele etmek, risk almak gibi zorluk dereceleri yanında ekip çalışması ve uyum gerektiren bir spor dalıdır.

dağcılık-4

Özetle şehir insanlığının temel ihtiyaçlarının kolaylıkla bulunmadığı, doğa da tarih boyunca süre gelmiş ortamda vereceğiniz zorlu mücadele sonucunda elde edeceğiniz fiziki ve ruhi zenginlik alacağınız en büyük ödül olacaktır. Vücudunuzu ve ruhunuzu tabiatın ritmine uydurup, güven ve beceriyle tırmanırken doğa da hüküm süren barış havası içinize süzülecektir, rüzgârın en taze esintilerini hissedebilinecek, ihtiyacınız olan enerjiyi gerektiğinde fırtınalardan depolayacak yada o güneşin doğuşu ile şarj edecek, şehrin sıkıcılığında depoladığınız dertlerinizi sonbahar yaprakları gibi zirvelerden uçurup uğurlayacaksınız.

Doğa’da olmaktan, aktif olmaktan, bambaşka boyutta bir bulmacanın parçalarını çözmekten hoşlanıyorsa insan kaya tırmanışı iyi bir seçenek olabilir.

spor_tırmanıs_site-2

 

Her ne kadar ekstrem bir spor olarak kabul edilse de gözü korkmamalı insanın. Profesyonel Dağcılığın vaz geçilmezi olan kaya tırmanışı, sportif olarak da yapılan bir spor olarak kendi kitlesini yaratan bir spor dalı oldu.

Genellikle kapalı mekanlardaki tırmanış antremanlarını yapay duvarlarda  deneyimleyen kaya tırmanışı meraklıları, temel güvenlik eğitimi ile tırmanış yeteneklerini geliştirdikten sonra kendilerini doğada bulunan kaya duvarlarda test ederler.

Türkiye’nin büyük bir ölçüde dağlık bir ülke olduğunu düşündüğümüzde sizler hayal edin nasıl zenginliklere sahip bir ülkeyiz. Bunun ne kadar farkındayız ve bu zenginlikler koruma ve profesyonel işletilme konusu başlı başına ayrı bir konu…

tr dağları-ağrı

Kaya tırmanışı, insan heyecan duygusu veriyor ve stratejik karar verme yeteneğinizi geliştiriyor. Denge, estetik, esneklik ve gücü bir araya getiren bu sporda doğaya rağmen değil, ona uyum sağlayarak ilerleniyor. Fiziksel güç ve zekayı aynı anda kullanmak gerekiyor. Bir nevi insan kendi kendine meydan okuyor! 🙂

Bir cevap yazın