Dalış Eğitimi ve İlk Deneyim – Bölüm 1

Dalış Eğitimi ve İlk Deneyim – Bölüm 1

Dalış yapmaya gidelim deyince herkes önce bir duruyor ve türlü bahanelerle yapamayacaklarını korktuklarını söylüyorlar. Haklı olabiliriler tabii ki de fakat şöyle bir ek bilgi veriyim kendimden size.

Ben denizde derinlere gidince acaba aşağıda ne var deyip,hızlıca sığ sulara kaçan bir insandım.Hatta gece bana bir kaba su koysanız bile ben o suya girmezdim. Çünkü gece sığ sudan bile korkardım.Tabii ki bunun sebebi zamanında bolca seyrettiğimiz köpekbalığı temalı filmler.

Bir tatilimde gittiğim organizasyonda dalış yapılıyordu ve bende cesaretimi toplayıp yapmak için gerekeni yaptım.İlk söylenilen bana ağızdan nefes alıp ağızdan vericeğimiz oldu.İlk duyduğumda ne var ki yapabilirim dedim fakat maalesef konuştuğumu uygulamaya dökemedim ilk dalış denemelerimde.

İlk deneyimimden bahsedeyim size. Teknedesiniz ve genelde dalış tekneleri iki katlı olur.Zaten limandan ilk tekneye bindiğinizde 1.katta sizi dalış kıyafetleri, ağırlıklar tüpler karşılıyor.O kadar çok tanımadığım ve kullanmadığım şeyi görünce ilkin tekneye adım bile atmakta tereddüt yaşadım fakat yiğitliğe dokundurulmasın diye bindim 🙂

dalış 12

Neyse artık teknedeydim ve limandan hızla ilerliyorduk, bildiğiniz açıklara doğru gidiyorduk ve tekneden aşağıya baktığımda sadece koyu mavi bir renk görüyordum. Acaba aşağıda ne var? hangi canlılar var ve beni neler bekliyor, bilmiyordum.

Herkes üst kata çıksın diye bir anons geldi ve dalış hakkında biz bilmeyenlere bir brifing verilmeye başlandı.Tabii ki ilk olucağından herkes çok dikkatli bir şekilde dinliyordu söylenenleri ama tabii ki söyleneni beynin algılamasına ve anlamasına rağmen vücudun bunu hemen gerçekleştiremiyor.Bunuda aşağıda 7 mt de anlamış bulunmaktayım.))

Brifingde neler mi anlatıldı kaba taslak anlatmam gerekirse;

Yüzümüze takılan gözlüğün aslında isminin maske olduğundan başlayarak,maskenin içine su girerse nasıl tahliye etmemiz gerektiği(sanki ondan önce nefes alma konusunu hallettim de,maske tahliyesi kaldı)neyse o konuda da biraz bilgi veriyim;maske yüzünüzdeyken , içine su girdiyse ve siz 7-8 mt derindeyseniz yapılması gereken bir kaç yöntemden bir tanesi,yukarı doğru bakarak elinizin avucuyla maskenin üst kısmına basıp alttan açılmasını sağlayarak ağzınızda hava aldığınız regülatöre hızlıca üflemek bu sayede hava kabarcıkları maskenin içindeki suyun tahliyesine yardımcı olmaktadır.Neyse geri kalan bilgileri de anlatmayayım ki dalış hocalarımıza da anlatıcakları birtakım şeyler kalsın)).

Kıyafeti giydirdiler, aman ne dar şey oda öyle dedim fakat genede giydim zaten başıma ne gelicek bilmediğimden dumur vaziyette ne derlerse yapıyordum. Yazın kıyafete gerek yok denilebilinir fakat sonrasında üstünüze aldığınız tüp ve regülatörün bağlı olduğu yelek cildinizi çiziyor ve kızartıyor o yüzden mutlaka 3 veya 5 milim bile olsa giymenizi tavsiye ederim.

Sonrasında kilonuza göre ağırlıklar bir kemere eklenip oda batabilmeniz için yapılan birşey sakın korkmayın 🙂 Bunlar bana ağırlığı bağlayıp denizin derinliklerine atacaklar diye düşünmeyin 🙂

Ağırlıklar sonrasında paletlerin takılması akabinde maskeye tükürmemizi söylemişlerdi.Bir çok insanın kendi tükürüğünden bile iğrendiğine orda şahit olmuş biri olarak tavsiyem siz genede tükürün sonrada elinizle maskenin içine yaydıktan hemen sonra suya batırıp çıkarın.Sonrasında da yüzünüze yerleştirin iyice ki su almasın.Tabi bunu abartıp maskeyi çok sıkanlar,dalış bittiğinde yüzünde kırmızı bir çemberle gezmek zorunda kaldılar 3-4 saat :).

Maskeyi taktık yeleği güzelcene ayarlayıp sıktık,tüp arkamızda beni suya aldılar. Sol omuz kısmına yakın bir düğmeye basıp yeleğimi şişirdiler ki batmayayım. Hocanın suyun içinde dediklerini anlayabileyim diye yüzeyde bir takım komutları konuştuk. Ki bunlar elle verilen işaretlerdir. Genelde yanlış yapılır ama zaten hocalar acemi olduğunuzu bildiğinden çok da sorun değil ilk dalışlar için.

Dalıştan önce çok da iyi bir dalışçıyım pozumdan sonra, tabiiki de maskemi takıp, yelekteki havanın hocamız tarafından indirilmesiyle, yavaş yavaş suya batmaya başladım.

dalış 13

Aşağıda ne oldu?? neler yapmam gerekirken,neler yaptım acaba 🙂

Yazımın 2. Bölümünde anlatacağım

Sizinde doğada ilk deneyiminiz var ise; bize yazın yayınlayalım.

Çorba da benimde tuzum olsun derseniz tabi……

Bir cevap yazın