Muğla’da Sandras Dağı’nın Eteklerinde Saklı Duran Cennet

Muğla’da Sandras Dağı’nın Eteklerinde Saklı Duran Cennet

Yüksekliği 2294 metre olan Sandras, Muğla bölgesinin en yüksek dağıdır.. Dağın eteklerinde «saklı» duran cennet. Topgözü Kanyonu ile yazın narenciye deposu ovayı sulayan küçük bir çaydır, Yuvarlak Çay.

Nasıl mı gidilir?

Ortaca-Muğla yolunda ilerlerken, Ortaca’ya çok yakın olan Beyobası adındaki köy yoluna sapıyorsunuz. Zaten Yuvarlak Çay diye tabelada bulunmakta. Yer yer fazlaca çukurun bulunduğu,bir köy yolundan 20 dk da ulaşabiliyorsunuz.

Yuvarlakçay Nasıl Bir Yer?

Yemyeşil bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla insana sağlık ve zindelik aşılayan bir mekan. Çay üzerinde dört adet işletme bulunmakatadır. Sürekli gittiğimiz, yemek, hizmet ve fiyatlarından memnun olduğumuz, Topgözü Çınar Restaurant’ı anlatacağım bugün sizlere.

Tesis Nasıl?

Tesis resimlerden de görüldüğü gibi heryerinden çayın sularının aktığı ve türlü meyve ağaçlarını içersinde barındıran bir mekan. Tavsiyem şudur ki, gittiğinizde mutlaka çardaklarda oturun.

yuvarlak çay-çınar

Hizmet konusunda; özellikle mezeleri çok lezzetli ve uygun fiyatlı. Tesis de içki içilebiliniyor.Ara sıcaklarda ise kalamar, börek , patates kızartması ve kiremitte mantar bulunmaktadır.Sizlere özellikle tavsiye edeceğim, kiremitte kaşarlı mantara doyamayacaksınız, birde mutlaka patates kızarması alınız çünkü hazır kullanılmıyor, elde kesilmiş ve çok lezzetli.

Sonrasında hala doymadıysanız Kiremitte Alabalık önerebilirim.Kiremitte et de yapıyorlar fakat hem fiyatı çok pahalı hemde tadı çok lezzetli değil.

Dünya kadar yemek yediniz ve göbeğiniz bayağı şişti,ne yapmak lazım bunları sindirebilmek için?

İşte burada Yuvarlakçay devreye girmekte. Su yazın ve kışın genelde 9-11 dereceler arası seyretmekte. Bölgenin en sıcak zamanlarında, buraya gelirseniz buz gibi bir su ve serin bir hava burada sizi karşılamakta.

yuvarlak çay-ortaca-muğla

Yediklerinizi sindirebilmek adına, Yuvarlak Çay’a girmeniz yeterli gelecektir. Tabii ki, ilk girdiğinizde soğukluğundan 10 saniye bile zor durmanıza rağmen, bağımlılık yapmaya başlıcak ve defalarca girmek isteyeceksiniz. Kurulandıktan sonra, vucudunuz kendisini eski ısısına getirebilmek için, yarım saat önce yemiş olduğunuz besinleri kullanarak sinidirime başladığından, size son olarak Künefe ısmarlayıp afiyetle yiyebilme şansı tanımış oluyor.Üstünede güzel bir bardak çay içince, insanın üstüne haliyle bir ağırlık çöküyor.

Çardaklar da olmanın en büyük avantajı işte bu zamanda ortaya çıkmaktadır. Nedeni ise; istediğiniz gibi uyuyabilirsiniz, size kimse birşey söylemez. Bir yanda altınızdan geçen Yuvarlak Çay’ın serin suları, bir yandan da şelalenin çıkardığı ses…

Tesisin çalışanları; benzetmek gerekir ise, Arı gibi çalışmaktadırlar.Yemeklerin kalitesi ve temizliği 10 üzerinden 9 u hak etmektedir. Bütün bu yapmış olduğunuz keyifin üstüne ücret olarak kişi başı 40-50 tl arasına çıkabilirsiniz, içki dahil.

Eğer kahvaltıya gelmek isterseniz, o konuda da içiniz rahat olsun. Çoğunluğu köyden tedarik edilmiş, çok bol serpme  kahvaltısı bulunmaktadır. Kişi başı 15-20 tl dolaylarında ve bu ücrete sınırsız çay da dahildir.

yuvarlak çay-ortaca-muğla-kahvaltı

Anlayacağınız Yuvarlak Çay benim için CENNET’ten bir köşe….

Verdiği sakinlik ve sükunet, ruhunuzu dinlendirecektir.

 

 

Bir cevap yazın