Nehir’de Olmak

Nehir’de Olmak

Istanbul’da sıkışıp kalmışlıktan olsa gerek, herşeyi geride bırakıp kaçmak için fırsat kolladığım rafting’den, hayatımı değiştiren olgudan bahsetmek istiyorum sizlere.

Belki bugüne kadar aranızda bu sporu – benim açımdan bir hayat tarzı olsa da – denemiş olanlar mutlaka vardır. Belki sizi kendine çekti, belki de sizi kendinden uzaklaştırdı. Eğer uzaklaştırdıysa ne olur ona ikinci bir şans verin.

Nehir hayat gibidir. Hareket eden canlı bir ortamda, siz kendi manevralarınız ile rotanızı oluşturmaya, kendi yolunuzu çizmeye çalışırsınız. Aynen yaşamlarımızdaki zaman kavramı gibi. Zaman bizden bağımsız hareket eder, ve bizler zaman akışı içinde hayatımızı nasıl yaşamak istediğimizi belirler, yolumuzu çizeriz ve koyuluruz yola. Yolumuzda bazen engeller çıkar. Zaman gelir riskler alırız ve heyecanı kovalarız, zaman gelir emniyeti elden bırakmadan en güvenli rotada seyir etmeyi tercih ederiz. İşte bu güzellik ve karmaşanın nehirde geçirilen bir günden hiçbir farkı yoktur.

Botunuzda size eşlik eden takım arkadaşlarınız ile uyum, iletişim ve herşeyden önemlisi güven ön planda ise işte o gün, çok keyifli bir gün sizi nehirde bekliyor olacaktır. Bazen azgın sulara dalacak, dalga trenleri ile boğuşacak, bazense nehirin akışına kendinizi bırakacaksınız. Her seferinde nehri okuyarak sizleri nelerin beklediğini göreceksiniz, plan a, plan b, plan c derken bir bakmışşınız arka arkaya yeni planlar geliştirmişsiniz ve yola devam ediyorsunuz. Ben bunu hayatımda neredeyse hergün yaşıyorum. Bu anlamda nehrin hayata bakışımda çok önemli bir etkisi olmadığını söylersem hem size hem de kendime karşı dürüst olmam.

11354931_10155679267745008_204457859_n

Hele bir de şımarıklığa ve ukalığa taviz vermeyen nehir, güzel bir öğretidir. Hç unutmam bundan seneler önce Haziran ayında kalabalık bir arkadaş ve müşteri grubu ile bir nehire güzel ve keyifli bir rafting gezisine gitmiştim. Rehber arkadaşlarımızdan biri gezinin ilk gününü kaçırmış ama nehre çıkacağımız gün bizimle nehirdeki başlangıç noktasında buluşmuştu. Halinden belli idi, bir önceki akşam iyi eğlenmiş, sabahı sabah etmiş fakat bizler gibi nehirde olma arzusu ile 70 yaşındaki bedeninin sabahın erken saatlerinde nehirde olmasını sağlamıştı. Benim botuma bindi. Yarı uyanık yarı uykulu bir vaziyette kürek çekmekle suyu süpürmek arasında gidip gelmeler ile kaba tabiri ile botta etkisiz bir şekilde takılıyordu. Muzurluk bu ya, onu su ile buluşturup ayıltmak arzusu bir an içimde belirdi.

Ukala bir şekilde dedim ki, Frank, birazdan sana özel bir manevra ile kayalardan birine hafifçe toslayacağım, seni biraz yüzdürmek lazım yoksa uyuya kalacaksın. İnsan nehirde yeteri kadar zaman geçirince botun ne zaman nasıl tepki vereceğini, kimi yüzmeye gönderip göndermeyeceğini öğreniyor. Ama dedim ya ukala tavrımı sergilerken, nehirin beni affetmeye niyeti yoktu. Gözüme güzel bir kaya kestirdim, açıyı ayarladım ve hafifçe botumu dokundurdum kayaya. Hesapta arkadaş bottan dengesi kaybedip kayarak nehirin sularına bırakacaktı kendini. Ne oldu ise o anda oldu. Benim dışımda ki 8 kişilik ekip bende dahil olmak üzere herkes saniyesinde kendini nehirin sularında buldu. Botta tek bir kişi kalmıştı. O da Frank…. O an dedim kendi kendime.. eee Gürhan bey ukalalığın sonu budur işte… ne zamanki nehir yaşantısını ve anlayışını gündelik hayatıma adapte ettim, hayat eskisinden daha da renkli, dahada heyecanlı oldu benim için. Bundandır ki eğer küstüyseniz ne olur ikinci bir şans tanıyın nehire. Seveceğinize inanıyorum….

Peki Türkiye’de nerede yapılır rafting. Herkese uygun bir parkur, nehir vardır. Ama benim kişisel görüşüm; iki tane nehir var ki tadına doyulmaz. Bunlardan birincisi Dalaman Nehiri. Eşsiz doğası, misafirperver yöre halkı, turkuaza çalan rengi Akdenizin güzelliği ile bütünleşmiş bir nehir Dalaman Nehri….

11356175_10155679267805008_2058350183_n

Çıtayı yükseltmeye hazır veya istekli olanlar için ise Çoruh Nehri derim. Avrupanı’nın sayılı nehirlerinden biri olan Çoruh, yüksek su hacmi ve devasal dalgaları ile tanınır. Koskoca betonarme kopruleri yerinden soken Çoruh, bu coşkuyu yaşamak isteyenler için ise bir o kadar güvenlidir. Aslında nehirde güvenli olmak önce sizler ile başlıyor. Tek yapmanız gereken bana bir şey olmaz mantığını bir kenara bırakarak, kendi güvenliğinizi profesyonel ve uzman rehberlere emanet etmeniz. Kaliteli operatör firmalarla nehir deneyiminden önce sizlere sağladığı güvenlik kurallarını, nehirde yüzme ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konularını dinleyip dikkate almanız öncelikle sizlerin güvenliğini, sonrasında da unutulmaz bir heyecan ve eğlenceyi garanti eder.

Bir gün nehirde karşılaşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın