Ürün değerlendirmesi: Solognac Bot Decathlon

Ürün değerlendirmesi: Solognac Bot Decathlon

Decathlon’da bulabileceğiniz Solognac Bot’u sizler için inceledik..

Avcılık ve balıkçılık için tasarlanmış Solognac Bot‘un satışlarının çokluğundan ötürü, resimdeki ile birebir aynı görünümde olan modelleri çok az bulunmaktadır.

Farklı dış görünüşler, fakat aynı özelliklerle üretilerek satılmaya devam etmektedir.

Solognac Bot’ların özellikleri:

Doğada kullanılacak tüm ayakkabılarda / botlarda olması gerektiği gibi su geçirmezlik özelliğine sahip, fakat bu konudaki performansı çok da iyi sayılmaz. Kısa suya girişlerde sorun yok, fakat biraz fazla durursanız ıslanma olasılığınız bulunmaktadır. Daha çok “su itici” özelliğine sahip gibi düşünebilirsiniz. “Su geçirmezlik” tamamen başka bir konu. Bir botun veya ayakkabının %100 su geçirmemesi için Goretex membrana sahip olması gereklidir. Bu membran Solognac gibi “uygun fiyat/ fena olmayan performans” botlarında yer almaz. Beklentiniz bu fiyat aralığında %100 su geçirmezlik olmamalı.

Solognac Bot yıpranmaya karşı gerçekten dayanıklı. Ayrıca tabanda kullanılan ürün kalitesi yüksek olduğundan dolayı genel olarak gayet dayanıklı bir ayakkabıdır.

Tırtıklı alt taban yapısı, ayakkabının tutuşunu arttırmış, kayma olmaması güzel ve dikkat çekici özelliklerinden birisi.

Yarım çarşak bandı ise, ayakkabıya dışarıdan gelebilecek taş, dal, vb gibi cisimlerin yapacağı hasarı tutarak, delinme – yırtılma gibi zararların gelmesini engelliyor.

solognac-bot-decatlon

Ayakkabı ile doğa yürüyüşüne çıkıp denedim:

Günübirlik kısa doğa yürüyüşlerinde (8-12 km) performansı gayet iyi. Fakat uzun yol ve kamplı faaliyetlerde pek tavsiye etmiyorum. Uzun yürüdüğünde taban yapısının yumuşak olmasından dolayı ayakta sıkıntı yaratmakta. Normalde doğa yürüyüşlerinde çok sert olmayan, ancak yumuşak da olmayan tabanlar tercih edilir, böylece bastığınız dal, taş vb. cisimleri ayağınızda hissetmeden konforlu bir yürüyüş yaparsınız.

Özellikle yokuş aşağı inişlerde konforsuz bir hissiyat yarattı. Ancak burada yine önemle belirtmek lazım ki, bu ürün aslında doğa yürüyüşü amacıyla üretilmemiştir. Normalde avcılık botu olan bu ürün, genel hatlarıyla değerlendirildiğinde “iyi” olarak değerlendirilebilir. Kısa doğa yürüyüşü yapma konusunda öneririm.

Bu ayakkabıdan 3 model var kullandığım ve fiyatları birbirlerinden oldukça farklı. Güncel fiyatları web sitelerinden kontrol etmekte fayda var.

Fiyat / performans oranına bakıldığında gayet uygun ve uzun süre kullanabileceğiniz bir bot olduğunu söyleyebilirim.

Siz de doğa yürüyüşü yapmak istiyorsanız ve çok bütçeniz yok ise Decathlon’a 15 günde bir bakın derim. Ürün fiyatlarında indirimler yapıyorlar sürekli.

Avcılık malzemelerinin bulunduğu kısımda Solognac’ın çeşitli modellerini görüp deneyebilirsiniz.

Amacınız daha uzun süreli trekkingler ise, sırt çantalı gezgin iseniz, yürüyüşleriniz kısa olmasına rağmen ağır sırt çantalarıyla geziyorsanız, uzun süre suya maruz kalacaksanız,  3/4 vibram tabanlı ve Goretex membranlı daha üst düzey botlara bakmanız gerekir diye düşünüyorum.

 

Bir cevap yazın