Taşın Nakış Gibi İşlendiği Şehir: Mardin

Taşın Nakış Gibi İşlendiği Şehir: Mardin

21-22 Mart tarihlerinde uzun zamandır istediğim şehri ziyaret etmek üzere, bir  tur düzenleyip İstanbul’dan Mardin’e uçtuk. Havaalanında rehberimiz bizleri karşıladıktan sonra önce Mezopotamya manzarası eşliğinde güne güzel bir kahvaltıyla başladık. Hayatımda ilk defa bu kadar çeşidin yer aldığı bir kahvaltı sofrasıyla karşılaştım; her şey çok da lezizdi.

m14Kahvaltının ardından başladık o tarih kokan sokakları gezmeye… Sabancı Müzesi, Ulu Camii, Kırklar Kilisesi ve Mardin’in tarih kokan çarşılarını ziyaret edip bol bol fotoğraf çektim.

Akşamüstü saatlerinde eski Mardin’de yer alan, yıllarca o şehirde yaşayan bir ailenin sahip olduğu konakta Dara konağında konakladık. On odalı bu konakta konaklamak ayrı bir keyifti. Hele ki odaların içindeki işlemeler… O işlemeler size orada olduğunuzu hissettiriyordu adeta.

Akşamleyin yöresel lezzetleri tadabileceğimiz ve Süryani şarabı içebileceğimiz çok güzel bir mekânda fasıl eşliğinde akşam yemeğimizi yedik. Yemek sonrası doğanın bizlere aynı gün içinde sunduğu birbirinden farklı hava koşullarına tanık olduk. Gündüz çok hafif bir yağmur, akşamına lapa lapa kar, ertesi sabah da güneş bizlere o cömert yüzünü gösterdi…

m2

Ertesi sabah kahvaltının ardından gezimize ilk olarak Süryanilerin uzun yıllar boyunca patriklik merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret etmekle başladık. Manastırın ardından Romalılarla Perslerin arasındaki savaşa sahne olan Dara antik kentine uğradık. Kesinlikle görülmeye değer yerlerden biri burası!

Tarihi İpek Yolu’nu geçerek önce Midyat’a, oradan da Hasankeyf’e, tarih kokan bir turu sonlandırdık.

 

m3

Mardin, dünyada tarihi dokusunu en iyi korumuş üç kentten biri olarak Türkiye’de açık hava müzesi tanımına en yakın şehirdir.

Mardin kalesinin eteklerinden ovaya doğru basamak şeklinde sıralanan sarı kesme taşlı evler, üzerlerindeki işlemeler, kendine has bir mimari yaratmış.

Daracık yollar, yolalrı birbirine bağlayan taş geçitler ve iç içe geçen merdivenler bu şehre apayrı bir hava katmış. Kampanyalı uygun fiyata uçak bileti bulduğunuz an  bir gece konaklamalı olsa bile, bu tattan mutlaka tatmanızı mutlaka tavsiye ederim!

Bir cevap yazın