Bisiklet Kullanmak İçin 11 Basit Neden

Bisiklet Kullanmak İçin 11 Basit Neden

Bisiklet Hayatınızın Bir Parçası Olsun!

Bisiklet sürmek hepimizin spor ve keyif amaçlı yapmayı çok istediği, ancak yeterince yapmıyor oluşumuzla ilgili belki de en çok bahane üretebildiğimiz ender aktivitelerden.

Bisikleti herkesin hayatının bir parçası haline getirmeye gönüllü olan takipçimiz Alp Küçükmeriç, bisiklet kullanmanın temel 11 faydasını aşağıdaki gibi özetlemiş:

 

Bisiklet

1- Bisiklet sürmek bir açık hava aksiyonudur. Bisiklet için dışarı her çıktığınızda açık havada, değişen manzaralarla sıkılmadan antrenman yapmış ve en basitinden hava almış olursunuz.

2- Açık havada pedal basarken kaslarınız çalışır ve kan dolaşımınız artar. Bu da metabolizmanızın her zamankinden daha hızı çalışmasına neden olur ve fazla kalorilerin yakılması için iyi bir egzersizdir.

Bisiklet

3- Pedal basarken kanınızın hızlı dolaşmasını, yükselen kardiyovasküler sisteminiz sağlar. Bu kalbiniz için de iyi bir yenilenme ve sağlık kaynağıdır.

4- Bedeniniz endorfin ve adrenalin salgılar. Bunlar kendinizi daha mutlu ve daha enerjik hissetmenizi sağlayan hormonlardır. Aynı zamanda bu hormonlar, günlük hayat enerjinizi de yükseltirler. Aynı aktiviteyi tekrar tekrar yapmak için içinizde istek uyandırırlar. Bu da istikrar ve faydaların daha yüksek oranda sağlanması demektir.

Bisiklet

5- Bir tür sosyal medya ve yardımlaşma ağıdır. Genellikle hiçbir bisikletçi, karşılaştığı diğer bisikletçileri selamlamadan geçmez. Bisiklet, yeni insanlarla tanışmanın en keyifli yollarından biridir. Hiç bir bisikletçi bir diğerini yolda bırakmaz.

6- Güçlendirici etkiyi bel, kalça ve bacak bölgelerinde yoğunlaştırır. Güçlü bacaklar, güçlü beden demektir. Hayatınız kolaylaşır.

Bisiklet

7- Eklemlere en az yük bindiren sporlardan biridir. Doğru pedal basma tekniğiyle, güvenle kendinizi zorlayabilirsiniz.

8- Şehir içinde zaman ve para tasarrufu sağlar. Trafiğe takılmamanızı sağlayarak size vakit kazandırır.

Bisiklet

9- İyi bir konsantrasyon egzersizidir. İki teker üzerindekilerin beyni her an tetikte olduğundan ve sürekli analiz yapmak durumunda olduklarından, beyin için Sudoku’ya yakın bir etkiye sahiptir.

10- Yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi durumlarda önerilen bir aktivitedir, tabi doktorunuzun önerdiği şekilde sürmek şartıyla. Ayrıca sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi vardır.

Bisiklet

11- Müthiş bir “Aktif Dinlenme” yöntemidir. Hafif tempo bisiklet sürmek; kaslardaki laktik asidin, siz yorulmadan dağılmasını, dolayısıyla dinlenmenizi sağlar. Gece rahat uyursunuz.

 


 

Siz de Çorba Rehberi’nde yayınlanması için yazınızı buraya tıklayarak bizimle paylaşabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

İçeriği Beğendiniz mi? Emeğimize destek olmak için lütfen takip edin ve paylaşın :)