Arkut Dağı

Arkut Dağı

Bolu ‘da Bir Doğa Harikası ‘Arkut’

Arkut Dağı

Bolu deyince akla gelen bir sürü doğal güzellik bulunmaktadır.

Bunlar içinde Abant,Yedigöller, Kartalkaya en bilindik ve rağbet gören yerlerdendir. Bunların dışında ilçelerinin de ayrı ayrı güzellikleri bulunmaktadır. Özellikle; Mudurnu, Mengen, Gerede ve Göynük güzel ve görülmesi gereken ilçelerindendir.

Tüm bu güzelliklerinin dışında pek bilinmeyen ve doğasına hayran kalacağınız bir yerden bahsetmek istiyorum sizlere.

Arkut dağı-2

Bolu’da Bilinmeyen Bir Doğa Harikası neresi derseniz?
Gerede ilçesinde bulunan Arkut Dağı derim size.
Pek bilinmeyen ve harika bir doğaya sahip olan bu şirin bir dağ, gerçekten de pek bilinmeyen bir yerdir. Belki de yakınında bulunan Kartalkaya’dan dolayı olabilir.

 

Arkut dağı’nın yolu çok kolay ve kısa. Gerede ilçesine girince hemen yolun köşesinde Esentepe otelini bulun. Otelin yanından yukarı bir yol çıkar bu yolu takip ettiğiniz zaman ortalam 5-6 km boyunca ağaçlar içerisinde ilerleyip Arkut dağına ulaşacaksınız.Dağ dediğim, gidince biraz şaşırabilirsiniz, öyle kocaman bir dağ çıkmıyor karşınıza fakat alabildiğine çam ve köknar ağaçları ve doğa güzelliği…

IMG_4724

 

Arkut dağı 1800 m rakımında bulunan bir dağdır. Özellikle kayak öğrenmek isteyenler için sakin ve eğimi düşük iki parkura sahiptir. Bunlar 1,5km ve 5km uzunlukta iki parkuru bulunmaktadır.Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından onaylı bu iki pistte kayaklı yürüyüş ve kayaklı koşu yapmak da mümkündür.Bunun dışında bir tanede cafe bulunan bu cennet köşede isterseniz doğa yürüyüşleri ve kampta yapabilirisiniz.

 

Akut Dağı-5

 

Tavsiyem odur ki, mutlaka gidip görün ve havasını soluyun…

Pişman olmayacaksınız…

 

 

Bir cevap yazın