Kamp Yaparken Aklımıza Gelmeyen 5 Önemli Şey

Kamp Yaparken Aklımıza Gelmeyen 5 Önemli Şey

Kamp yaparken aklımıza gelmeyen ve yanımıza almamızda bize ciddi fayda sağlıcak şeyler ;

Kamp yapmak için hazırlık yaparken yanımıza aldığımız şeyler seneler geçtikçe farklılık göstermeye başladı. Ne gibi mi? Eskiden tabii ki teknoloji bu kadar hayatımıza girmeden aldığımız, el yordamı ve çoğunluk ile bilgisiz kullanılamayacak şeyler vardı. Fakat artık öyle bir duruma geldi ki gps bile  akıllı telefonlardan çalıştırılır oldu. Kıyafetler ve doğada bize yardımı dokunacak diğer herşey gibi.

Bu yazımızda sizlere herkeslerin bildiği fakat son dönemlerde kullanmadığı hatta yanına bile almadığı şeylerden bahsedeceğim.

Diyelim teknolojimiz yok veya daha gerçekçi tarafından bakalım…

Akıllı telefonumuz var fakat herkesin en büyük sorunu pilimiz bitti ve doğada şarj edemedik.Şunu demeyin sakın harici pilimiz var hatta ateş ve su dan faydalanarak telefonu şarj etmeye yarayan aygıtlar var. Evet var fakat hepsinin tükendiğini düşünün ne yapıcaksınız!!

İşte böyle bir durum ile karşılaştığınızda size yardımı olacak 5 şeyden bahsediyorum size..

 

1-PUSULA:

Eskiden herhangi bir doğa faaliyetinde insanların ilk yanlarına aldıkları şeydi. Fakat artık telefonlarımız veya gps miz olduğundan gerek kalmadı gibi gözüksede…

Olur ya, bir gün telefonunuzun şarjı biter ve yanınızda dolduracak yedek bataryanız bulunmaz veya gps inizin pilleri biter ve hiç bir şekilde yönünüzü bulamazsınız diye bence her doğa severin ve doğada olanın yanında olmazsa olmazı pusula bulundurulmalı. Yanınızda taşıdığınızda size çok da fazla yük getirmez minik ama hayat kurtar bir şey.

doğada yanında olması gerekenler-1

 

2-HARİTA:

Tamam duyar gibi oluyorum sizleri fakat harita da aynen pusula gibi olmaz ise olmazlarımızdandı eskiden.Tavsiyem gideceğiniz bölgenin hatta ilin, ilçenin bir haritasını mutlaka yanınızda bulundurmanızdır.Hatta imkanınız var ise bir bölgenin komple haritası birde gideceğiniz ve yapıcağınız parkurun ayrıntı bir haritasını yanınıza almanızda fayda olacaktır. Buda çantanıza çok ağırlık getirecek bir yük olmadığından, olmaz olmaz demeyin yanınızda bulundurun…

doğada yanınızda olmazsa olmazınız-2

 

3-ATEŞ BAŞLATICI:

Artık çakmak var hatta kibrit var diceksiniz…Biliyorum var fakat diyelim düştü veya gazı gitti.Başına bir şey geldi ve yanınızda taşıdığınıza pişman olmayacağınız bir şey daha. Özellikle artık ateş başlatıcının biraz daha ufak ve hafiflerini bile yapmış durumdalar.Yani anlayacağınız bu en ilkel aletin bile daha işlevsel ve ağırlığı azaltılmış hali satılmakta.Bunu da alıp yanınızda taşımanız ne size maddi nede ağırlık olarak bir yük  getirecektir.Hatta bunları bir kurtulma kiti haline getirilip satılanlarıda mevcuttur.Hayatta kalma kiti deniliyor kısacası..

 

doğada yanınızdaki olmazsa olmazınız-5

 

4- SAAT (ÖZELLİKLE ASKER SAATİ OLARAK BİLİNEN CASİO MARKA SAAT):

Saat  mı? Çok önemlidir saat nedenine gelince; Saat sizin gün ışığından daha ne kadar faydalanacağınızı ve ateş yakabilmek, barınmak, yemek yapabilmek için en ihtiyaç duyacağınız materyaldir.Neden casio saat olduğuna gelince, hem güvenilir hem dayanıklı hemde uzun ömürlü olduğundan… Markanın bence tüm zamanlarda ürettiği, zamanında satış rekorları kırdıran ve halada satışta olan eskimeyen bir modelidir. Kullanın pişman olmayacaksınız…

 

doğada yanımızda olmazsa olmazımız-6

 

5-ÇOK CEPLİ YELEK:

Eskiden her doğacının hatta hala balıkçıların vazgeçemediği bir kıyafettir yelek.Ceplerinin çok olması hem çantanızı sürekli açıp kurcalamanızı önler hemde ufak tefek şeylerinizi muhafaza etmenizi sağlar. Özellikle bahar aylarında sizi soğuktan koruması da artı özelliklerindendir.İhtiyaç duyduğunuz ve sık kullandığınız tüm herşeyi içinde barındırabilecek ve kolay ulaşılır bir kıyafet olduğundan olmazsa olmazlarınızdandır. Kimse üstünde bulundurmuyor eskisi gibi modası geçtiği için fakat doğanın modası olmaz… Önemli olan bize yardımcı  olsun ve işlevsel olsun.

doğada yanımızda olmazsa olmazımız-7

Tüm bunlar unutulan fakat doğada iken veya kamp yaptığınızda size çok yardımı dokunacak malzemelerdir.Bunları ister internet üzerinden satış yapan sitelerden ister de doğa sporları ekipmanları satan mağazalardan temin edebilirsiniz.Ücret ve ağırlık olarak da ne kesenizi yorarlar nede bedeninizi…

 

 

Bir cevap yazın