Likya Yolu’na Çıkarken Çantamızda Olması Gereken 14 Şey (Çadırlı Seyahat İçin)

Likya Yolu’na Çıkarken Çantamızda Olması Gereken 14 Şey (Çadırlı Seyahat İçin)

Merhaba sevgili Çorba Rehberi yazarları, okurları.

Likya yolu gezisi yapmadan önce “Ne olacak ki ağırlıktan ya?” diye çıkıp, “Bu yol nasıl bitecek be!” diye düşünen biri olarak ilk günün sonunda aklıma bu yazı geldi.

Sırt çantasının formundan, kapasitesine, içeriğinin çeşidinden, ağırlığına her şey yürüyüş performansımızı etkiliyor. Yoksa 1.5 saatlik yolu bizim gibi 3.5 saatte yürüyebilirsiniz.

Benim naçizane düşüncem ile hazırlanmış çanta ve içerik önerisi aşağıdadır. Farklı markaların daha performanslı, daha hafif ürünlerini genel olarak kullanabilirsiniz. Ben online alışverişi ve mağaza çeşitlerinden dolayı Decathlon’u tercih ettim. Sizler diğer firmaların ürünlerinden alternatifler üretebilirsiniz.

1-Tabi ki Çanta

Çantada benim için en önemli şey sırt rahatlığı. Sırt pedi olması büyük avantaj sağlayacaktır. Bel ve göğüs klipsleri adeta yükümüzü %30 üzerimizden alacaktır. Benim çantam bu değildi fakat almayı düşündüğüm bir çanta. 130 Lira civarında ve 50 litre.

FORCLAZ 50 SIRT ÇANTASI

            forclaz 50 corba rehberi likya 1forclaz 50 corba rehberi likya
Özellikler:
52 Litre Hacim – 1.7kg

Dolu Boyutu:

Yükseklik: 62cm

Genişlik:32cm

Derinlik:24cm

Cepler:
3 Dış cep

1 iç , 1 orta cep ve baton taşıma yerleri.

 

2-Çadır

Çadırın önemli olan kısımı hafif ve rahat kurulabilir olması. Ben şahsen çin malı, basit ötesi, tek katmanlı bir çadır aldım. Ne mi oldu? 🙂 Çadırı toplarken çantasına tekrar sığdıramadık ve fermuarı patlattık. Çinli katlama sanatını konuşturmuştu resmen. Önereceğim çadır fermuarlı bir kılıfa sahip değil. Bu yüzden yolda fermuar patladı , pollerim düşmüş, “İsmet sende fazladan kazık var mı?” gibi dertleriniz olmuyor. Fiyat – performans olarak 1 haftalık likya yolu gezisini çıkartacağını düşünüyorum. Tabi ona iyi bakarsanız daha fazlasını da yapabilir. Neyse ürünü övmeyi kesip hemen tanıtıma geçiyorum.

ARPENAZ 2 – 2 KİŞİLİK KAMP ÇADIRI

big_286812c98f8b4fa9972ddc960ed5d0e4big_465f968f39a9426a82895271605b955b

Boyutlar ve Ağırlık:

120 cm genişliğinde 205 cm uzunluğunda oda. Kullanılabilir maks. yükseklik :110 cm.Ağırlık: 2,4 kg silindirik depolama kılıfı : 16 cm çapında / 57 cm uzunluğunda.


Kurma/toplama

Klasik kubbe kurulumu

 

 

3-Uyku Tulumu

Uyku tulumunda dikkat etmemiz gereken kısım “konfor sıcaklığı”.

Eğer 10 derecelik hava koşullarına maruz kalacak ve konfor sıcaklığı 20 olan bir uyku tulumu alırsanız titremeyebilirsiniz. Eğer 20 derecelik bir alanda -20lik bir uyku tulumu alırsanız sabah terlemiş ve deniz üzerinden gelen rüzgarı yemiş olacak ve dolayısıyla şifayı kapma ihtimalinizi arttıracaksınız. En yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz 3-4 saatinizi alabileceğinden dikkatli olmalısınız. O yüzden yola çıkmadan bu unsuru göz önünde bulundurmakta fayda var.

Ben gittiğimde hava 20 derece civarıydı. Aldığım ürün hakkını fazlasıyla verdi.

Önerim şudur ki:

CAMPING 20° UYKU TULUMU

camping 20 likya yolu corba rehberi camping uyku tulumu corba rehberi likya

Özellikler

71cm çap, 1,90m boy

720gram

34x24x15 kapalı boyut (Sıkıştırılabilir.)

4-Mat

Çadırınızı kurmadan her ne kadar altındaki çalı çırpıyı da toplasanız ucuz bir mat ile toprağı sırtınızda hissedebilirsiniz. Rahat bir uyku, sizi daha dinç kılar ve ertesi gün daha iyi yürümenizi sağlar. O yüzden şişme mat tavsiye edeceğim.

ARPENAZ AIR BASIC 70 ŞİŞME YATAK

big_1e25292560c74aadba3159ed2d2bebee big_e99d5398e3804a9ea45ace555f691b26

Özellikler:

1.85kg

70*190*16cm Açık

15*30cm Katlanmış

 

5-Hafif Bir Yağmurluk – Rüzgarlık

Hafif ve ufak bir yağmurluktan zarar gelmez. Ne olur ne olmaz.

RAIN-CUT MONT YETİŞKİN YAĞMURLUK

 

rain cut decathlon likya corba reberi
Ağırlık

Sadece 200gr

 

 

6-Tişört

Yanımıza alacağımız 1-2 (Fazlası zarar.) tişört yeterli olacaktır. Zaten gezi çok uzun sürecekse yoldaki tulumba ya da çeşmelerde yıkanıp, o iklimde bir kaç saat içinde çok kolay güneşte kurutulabilir.

 

7-İç çamaşırı

Ne olur ne olmaz. 1 adet almakta fayda var

 

8-Pişirme seti

Dikkat: Ateş yakmakta uzmansanız bunu yapın. Güzelim ormanları yakmayı kimse istemez.

QUECHUA YEMEK SETİ

Quechua yemek seti çorba rehberi quechua yemek seti likya yolu çorba rehberi

Ağırlık:450gr

Boyut:Ø 17,5 x 9 cm.

Kapasite: 1,25 Litre

9-Çatal – Kaşık

Bu konuda isviçre çakısı gibi olan setleri tavsiye edeceğim. Yeri geldiğinde bir bıçak, yeri geldiğinde çakı olarak kullanabilirsiniz. Eminönü – Karaköy civarında 15 lira gibi bir fiyata (Ben 10 liraya almıştım) temin edilebilir.

7-Fonksiyonlu-Catal-Kasik-Caki-Seti-4
(Resim Temsilidir. Farklı modeller ve kalitelerde bulabilirsiniz)
10- Kişisel Eşyalar Ve Bakım Ürünleriniz

Diş fırçanız, güneş gözlüğünüz, ilaçlarınız bu sınıfa girebilir. İlaç konusunda ekstra tedarikli ve dikkatli olmanızı öneririm.

11- Basit yiyecekler 

Noodle – Hazır bardak çorbalar yaşamımızı devam ettirmeye yetecektir. Benim tavsiyem 1 öğün için 2 noodle yeterli.

12- Ayakkabı

Tabanda iyi seviyede dişleri olan ve ayağınızı tam saran bir spor ayakkabı yaz yürüyüşleri için yeterli olacaktır. Sağlamlığından emin olduğunuz ayakkabıları giymeniz yeterli olacaktır. Imitasyon, kalitesiz ayakkabılar çıplak ayakla devam etmenizi sağlayabilir.

ayakkabı tabanı
13-Çok Hafif ve Yer Kaplamayan Terklikler

Bol taşlı plajlarda yürümek zor olabiliyor.

 

14- Şapka – Bandana – Buff

Başımıza güneş geçmesini istemeyiz tabi ki 🙂 Seçeneklerden birini ya da ikisini seçebiliriz. Kadıköy’de Rexx’in aşağısında bulunan Ucuz giyim veya muadili dükkanlardan bandana – buff temin edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın